+421 904 278 163 reprodoctor@reprodoctor.sk

TCI inseminácia

Efektívna metóda inseminácie s vynikajúcimi výsledkami

Najúspešnejšia metóda inseminácie

Za posledné roky rapídne vzrástol záujem chovateľov čistokrvných jedincov o insemináciu. Je to hlavne preto, že umelou insemináciou a hlavne TCI insemináciou sa dosahujú vynikajúce výsledky.

Zdokonalovanie inseminačných techník a validácia nových prístrojov umožňuje dosiahnuť v tomto smere stále lepšie výsledky. Z dôvodu zvýšeného povedomia chovateľov, že vďaka umelej inseminácii dochádza k prevencií šírenia mnohých pohlavne prenosných ochorení sa tieto ochorenia vyskytujú v omnoho nižšej miere.

Chovatelia si vyberajú plemenných psov z celého sveta a uchovávajú vzácny genetický materiál do budúcna.

Kľúčom k dosiahnutiu vynikajúcej úspešnosti umelou insemináciou je správne načasovanie inseminácie, použitie dostatočného množstva kvalitných spermií, správne zaobchádzanie s ejakulátom, príprava ejakulátu a korektné prevedenie vnútromaternicovej inseminácie. Veľmi dôležité je to hlavne pri chladenom a mrazenom semene, keďže spermie z takejto vzorky majú porovnateľne nižšiu životnosť ako čerstvé.

Percento zabreznutia je pri používani vnútromaternicovej inseminácie veľmi vysoké a to nielen pre čerstvý ejakulát, ale hlavne pre chladený a mrazený ejakulát.

Taktiež početnosť vrhu je vyššia pri používaní vnútromaternicovej inseminácie v porovnaní s vaginálnou insemináciou.

V Európe je odporúčaná koncentrácia spermií na insemináciu (inseminačná dávka) 150-200 Mil a prevedenie 2 po sebe nasledujúcich inseminácií počas ruje. V USA je to napríklad len 100 Mil spermií na insemináciu. Za pomoci endoskopu sa však gravidita dosiahla aj pri nízkych koncentráciach, ako napr. 50 Mil spermií vložených do maternice. Vaginálna insemináca vyžaduje 10 násobne väčšiu koncentráciu spermií na dosiahnutie zabreznutia u suky v porovnaní s TCI insemináciou. Defekty na spermiách by nemali presahovať 30%-40% z celkovej vzorky. Výborný ejakulát by mal dosahovať pohyblivosť nad 70% a tým pádom kompenzovať aj prípadné morfologické anomálie.

Najbežnejšou metódou stanovenia optimálnych dní na krytie je meranie periférnej plazmatickej koncentrácie progesterónu. Treba mať na pamäti, že progesterón kolíše medzi rujami a každý jeden cyklus je jedinečný a môže mať iné hodnoty. Preto je dôležitá konzultácia hladín progesterónu už od začiatku ruje a monitorovanie suky pri príprave na insemináciu.

Endoskopia je najlepšia a najspoľahlivejšia metóda na diagnostiku a liečbu problémov genitálneho aparátu u súk

Naša ambulancia disponujem najnovším modelom endoskopu (od firmy Karl Storz), ktorý má oveľa užší priemer ako iné endoskopy a tým pádom nespôsobuje sukám žiaden diskomfort a je vhodný pre všetky velkostné plemená. Ďalšou devíziou tohoto endoskopu je jeho dĺžka. Oproti iným endoskopom je dlhší, čím nám umožňuje dosiahnuť kamerou až do maternice. Integrovaný pracovný kanál sa využíva na vloženie pomocných nástrojov pod priamou vizualizáciou pri vyšetrovacích metódach a pri úkonoch ako sú inseminácia, biopsia, aspirácia tekutiny.

Transcervikálna inseminácia je najúspešnejšou metódou inseminácie, keďže spermie sa za pomoci endoskopu aplikujú priamo do materničných rohov. V porovnaní s chirurgickou insemináciou je TCI inseminácia nebolestivá, neinvazívna a nie je pre suky potrebná žiadna postoperačná starostlivosť. Výhodou TCI inseminácie je možné opakovanie tohoto úkonu aj viackrát (krytie, prekrytie) a tým pádom zvýšiť úspešnosť krytia.

TCI endoskop využívame taktiež na vaginoskopiu. Pod kamerovým dohľadom môžeme sledovať sliznicu maternice, krčok aj samotné materničné rohy. Vďaka endoskopu je možná diagnostika vaginálnych defektov (septá, striktúry, zrasty), ktoré sa nedajú vizualizovať a odhaliť iným spôsobom.

Overená metóda s výsledkami

Výsledky vnútromaternicovej inseminácie čerstvým, chladeným alebo mrazeným semenom sú rovnaké a niekedy aj lepšie ako pri prirodzenom párení. Ak sú všetky faktory v poriadku (kvalita semena, načasovanie, atď.), je úspešnosť oplodnenia cca 80 – 90%.

Medzinárodná spermobanka

Zachovajte genetickú hodnotu vášho psa a využite možnosť spoľahlivého dlhodobého uskladnenia spermií v našej spermobanke.

Požiadať o uskladnenie semena

Prečo sa rozhodnúť pre naše služby?

Dôraz na kvalitu

Naším hlavným cieľom je poskytovať prvotriedne služby všetkým našim klientom. Neustále sa vzdelávame a rozširujeme ponuku a kvalitu služieb.

Osobný prístup

Ku každému nášmu klientovi pristupujeme osobitne a snažíme sa čo najviac sa prispôsobiť jeho možnostiam a špecifickým potrebám.

Poradenstvo

Odborné poradenstvo a konzultácie sú samozrejmosťou. Či už potrebujete pomôcť s insemináciou, odberom vzoriek semena, alebo prípravou suky na pôrod.

Objednajte sa na vyšetrenie

Vďaka dlhoročným skúsenostiam v oblasti veterinárnej gynekológie a andrológie sa špecializujeme na asistovanú reprodukciu, odber a uskladnenie semena, insemináciu čerstvým, mrazeným alebo chladeným semenom. Objednajte sa na vyšetrenie alebo zákrok telefonicky alebo zaslaním formulára.

Objednať sa