+421 904 278 163 reprodoctor@reprodoctor.sk

Chladenie semena

Odber a následné zachladenie semena pre ďalšiu insemináciu

Príprava chladených spermií

Chladený ejakulát je pre chovateľov veľkou výhodou. Umožňuje poslať biologický materál do zahraničia vo výbornej kvalite z pohodlia domova bez nutnosti cestovať do zahraničia. Tento ejakulát sa vlastnosťami približuje k čerstvému ejakulátu a pokiaľ je použitý ideálne do 5 dní od zachladenia dosahuje jeho použitie výborné výsledky. Percento úspešnosti je porovnateľné s prirodzeným párením.
Ejakulát sa od psa odoberá manuálnou stimuláciou, na ktorú väčšina psov reaguje veľmi dobre. V prípade, že sa jedná a plaché plemená psov, je prítomnosť hárajúcej suky prínosom pre zjednodušenie odberu. Semeno sa ihneď po odbere analyzuje a pokiaľ spĺňa všetky predpoklady na chladenie dochádza k jeho spracovaniu, pridaniu špeciálnych roztokov, ktoré predlžujú životnosť spermií na 5-7 dní a k procesu chladenia. Chladené semeno sa prepravuje v špeciálnych boxoch a je doručené v rámci EÚ do 24 hodín. Správne načasovanie zo strany majiteľa suky a odosielatela je základ. Z tohto dôvodu je veľmi dôležitá aj komunikácia medzi odosielajúcim a prijímajúcim veterinárnym lekárom. Celý proces okolo posielania biologického materiálu vrátene potrebných papierov a certifikátov vybavujeme za Vás.
Pokiaľ sa semeno posiela mimo EÚ, treba vždy preveriť podmienky dovozu biologického materiálu do danej krajiny, čo niekedy môže byť časovo náročnejšie, preto Vás prosíme aby ste dali včas vedieť ak máte záujem posielať chladené semeno do zahraničia. Ideálne hneď ako sa suka začne hárať, aby sme mali dostatok času na prípravu a organizáciu všetkých potrebných detailov.

Inseminácia chladeným semenom

Chladené semeno inseminujeme TCI insemináciou priamo do maternice za pomoci endoskopu pre dosiahnutie najvyšššej úspešnosti.
Suku od začiatku cyklu monitorujeme a pripravujeme na insemináciu, za pomoci merania periférnej plazmatickej koncentrácie progesterónu a vaginálnej cytológie. Načasovanie posielania biologického materiálu je veľmi dôležité. Semeno je doručené väčšinou do 24 hodin od odoslania a to nám umožňuje použiť ejakulát, ktorý by mal byť kvalitatívne porovnateľný s čerstvým ejakulátom (pokiaľ bol proces chladenia vykonaný správne a nedošlo k poškodeniu počas transportu). Suka tak nemusí absolvovať dlhú cestu do zahraničia, čo je niekedy veľmi stresujúce, hlavne v období ruje.

Základom úspešnej inseminácie je kvalitná vzorka

Spermie po doručení a pred samotnou insemináciou vždy kontrolujeme a tým zabezpečujeme kontrolu kvality vzorky, ktorú si majiteľ suky objednal zo zahraničia. Ideálne je použiť spermie do 5 dní od ich zachladenia. Zachladené spermie su zasielané s certifikátom a na základe kvality vzorky a koncentrácie spermií vieme buď vykonať jednu insemináciu, alebo rozdeliť vzorku na dve časti a vykonať dve inseminácie (krytie a prekrytie), čím sa zvyšuje percento úspešnosti.

Prečo sa rozhodnúť pre naše služby?

Dôraz na kvalitu

Naším hlavným cieľom je poskytovať prvotriedne služby všetkým našim klientom. Neustále sa vzdelávame a rozširujeme ponuku a kvalitu služieb.

Osobný prístup

Ku každému nášmu klientovi pristupujeme osobitne a snažíme sa čo najviac sa prispôsobiť jeho možnostiam a špecifickým potrebám.

Poradenstvo

Odborné poradenstvo a konzultácie sú samozrejmosťou. Či už potrebujete pomôcť s insemináciou, odberom vzoriek semena, alebo prípravou suky na pôrod.

Objednajte sa na vyšetrenie

Vďaka dlhoročným skúsenostiam v oblasti veterinárnej gynekológie a andrológie sa špecializujeme na asistovanú reprodukciu, odber a uskladnenie semena, insemináciu čerstvým, mrazeným alebo chladeným semenom. Objednajte sa na vyšetrenie alebo zákrok telefonicky alebo zaslaním formulára.

Objednať sa